70 88 77 582 w 34
wiślij sms o tresci WNIOSEK na 7393 (3.69 zł za sms)

Opieka Drawno

Licz na Kredyt i weź n stroonę i zawnioskuj już dziś

Opieka Drawno

Seniorzy: jak zachować sprawność intelektualną na emeryturze?

Choć z wiekiem mózg się starzeje, nie oznacza to dobrze, iż nie ważna tego mechanizmu spowolnić. Ale od lat mówią, że służy jako mięsień. Jeżeli dlatego będziemy uczyć własne umysły, z pełnym prawdopodobieństwem starość będzie gwoli nas łaskawsza.

Opieka Gryfice

Mózg dojrzewa dłużej, niż myślisz

Według odkryć naukowców mózg nie nie osiąga dojrzałości, gdy wpadamy w dorosłość. Podobno to w wieku 50 lat jest u progu swoich szansy! A na przypadek jego strona odpowiedzialna za sposób wymieniania się działa tak dopiero ok. 67 roku bycia.

Cholesterol OFF

Cholesterol OFF

Jasne, z wiekiem ciężej się nam rozwijać i myśl płata figle. Jednak ogólnie prawda wygląda tak, że mózg starzeje się później niż drugie „większości” swego systemu. I my możemy o niego dbać, aby uniknąć oznakom demencji lub choćby ją ograniczyć.

Zobacz również pożyczka filarum

To aktorzy, naukowcy i profesorowie, aktywni zawodowo chociażby w wieku emerytalnym, zwykle zajmują się sprawniejszym umysłem niż ogół społeczeństwa. Toż nie przypadek. Przygotowywanie się, zapamiętywanie innych sytuacje to najpozytywniejsze ćwiczenia dla mózgu. Ale odnajdzie się ich zdecydowanie więcej.
Poznaj szkolenia i dietę dla mózgu

Niemal zabójcze dla umysłu są rutyna, powtarzalność, bezczynność. Nie zadaje się długiego oglądania telewizji, to również rozleniwia nasze mózgi. Ten cenny organ trzeba stymulować, grając np. w Sudoku, rozwiązując rebusy, tworząc i pamiętając wiersze. To dlatego tak dobrym pomysłem prezentuje się znajomość języków obcych czy zarejestrowanie się na uniwersytet trzeciego wieku. Choć naukę wiąże się już nie tak chętnie jak kiedyś, powinien więc używać nie jako cel sam w sobie, tylko jako prowadzenie czegoś smacznego dla własnego umysłu.

Ważne i, aby zapewnić sobie dawkę ruchu, bo – jak prowadzą – w zdrowym ciele zdrowy duch. Aktywność fizyczna dotlenia mózg, i tenże wydaje że aż 20% kierowanego do systemu tlenu! Dlatego spacery, nordic walking czy golf sprzedają się zbawienne dla starszych.

Warto również zadbać o relaks. Sen sprawia, że mózg wypoczywa, dzięki czemu lepiej później funkcjonuje. Na łatwiejszą kondycja snu wpływa nie tylko ruch, ale także ogólny spokój ducha. Może dlatego o przemyśleć techniki relaksacyjne lub ziółka przed zaśnięciem?

Nie bez znaczenia oddaje się również dieta. Za najwłaściwszą dla zdrowia uchodzi śródziemnomorska, czyli droga w warzywa i owoce. Mózg kocha zdrowe, złożone węglowodany – czyli kasze i pełnoziarniste pieczywo. Lubi proteiny oraz pozytywne tłuszcze – lub nie tłuszcze trans, w jakie obfitują frytki, chipsy, i nawet margaryna! Z witamin i minerałów oddaje się dietę drogą w witaminy z części B, a jeszcze przeciwutleniacze takie jak I, C, E oraz żelazo. Nie ważna zapomnieć o kwasach omega-3, które znajdziemy m.in. w rybach i w pewnych olejach, oliwie i siemieniu lnianym. Przy okazji siemię tak funkcjonuje na perystaltykę jelit. Do diety warto również włączyć orzechy.

Co ważne, ta dieta jest dokładna – więc po prostu samo zdrowie dla wszystkiego w wszystkim wieku. Im już rozpoczniemy się racjonalnie odżywiać, tym świetnie dla własnego układu, w współczesnym więcej środka.
Na co warto postawić, żeby mieć sprawny umysł?

Jeśli zależysz się cieszyć dobrym zdrowiem, nie tylko fizycznym, pamiętaj o własny umysł, zanim trafisz na emeryturę. W Twoim mieszkaniu nie powinno zabraknąć sportu, ćwiczeń trudnych i dokładnie zbilansowanej diety. Ale lepiej zapobiegać, niż leczyć, prawda?
Prosenior
Artykuł został zrealizowany przez Seniorzy oferującą pracę jako opiekunka, opiekun osób starszych w Niemczech.

0 0 votes
Daj ocenę

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments